Két ember között az ölelés átlagos hossza 3 másodperc…
Ám a kutatások során döbbenetes dolgokra bukkantak ezzel kapcsolatban. Amikor az ölelés legalább 20 másodpercig tart, gyógyítani kezdi a testet, lelket és az elmét is. Ennek oka, hogy a valódi őszinte ölelés hatására a test elkezd oxitocint termelni, ami más néven a szeretethormon.
Ennek az anyagnak rengeteg jótékony hatása van a testi- lelki egészségre, többek között segít lazítani, biztonságban érezni magunkat, és megnyugtatni a félelmeinket és szorongásainkat.
Ez a csodás nyugtató teljesen ingyen van, és akármikor hozzájuthatunk, amikor valakit a karjainkba veszünk, kisbabát ringatunk, kutyát vagy macskát simogatunk, táncolunk valakivel, minél közelebb vagyunk valakihez, annál inkább.
Egy híres pszichoterapeuta szerint…
napi 4 ölelésre van szükségünk a túléléshez. Napi 8 ölelés kell, hogy jól legyünk, és napi 12 ahhoz, hogy fejlődni tudjunk.
Ezek a számok persze nem bizonyítottak, ám az ölelés és a testi kontakt fontosságára komoly tudományos bizonyítékok vannak.
Számos ok van még, hogy miért érdemes ölelni és ölelkezni…
AZ ÖLELÉS OXITOCINT TERMEL
Az oxitocin olyan neurotranszmitter, ami a limbikus rendszerre, az agy érzelmi központjára hat, és elégedettség érzést kelt, csökkenti a szorongást és a stresszt. ez az a hormon, ami azért felelős, hogy mind itt vagyunk ma. Szülésnél is nagy mennyiségben termelődik, segít az édesanyának, hogy kevésbé érezze a gyötrő fizikai fájdalmat, amit maga a szülés okoz, átsegítse rajta, és támogassa abban, hogy szeresse a kisbabát.
Egy egyetemi kutatás azt találta, hogy a férfiakra is hasonló hatással van, érzelmesebbek lesznek tőle, könnyebben kapcsolódnak a hatására.
És nem utolsósorban elképesztő módon növeli a libidót és a jó értelemben vett szexuális teljesítményt.
Amikor valakit megölelünk, az agyalapi mirigy oxitocint kezd termelni és a szervezetbe juttatja, amitől csökken a pulzus és a kortizolszint. A kortizol az a hormon, ami a stresszért, magas vérnyomásért és a szívbetegségekért felelős.
AZ ÖLELÉS TÜRELEMRE TANÍT
A kapcsolódások akkor kezdenek könnyebbé válni, amikor az emberek időt és energiát szánnak arra, hogy elismerjék és lássák egymást. Ennek legkönnyebb és legegyszerűbb módja az ölelés. Rohanó világban élünk, ahol szinte minden arra tol bennünket, hogy elkülönüljünk egymástól, egyfolytában a következő feladat miatt sietünk, soha nem érünk rá. Azzal, hogy lelassítunk, és időt adunk annak, hogy a nap során többször is ölelkezzünk, segítünk magunknak, egymásnak, és beleérzünk abba, hogy milyen kicsit megállni és türelmesen megvárni egymást.
AZ ÖLELÉS BETEGSÉGMEGELŐZŐ HATÁSÚ
A vonzalom és szeretet közvetlen hatással van a stressz csökkenésére, ami önmagában számos betegséget megelőzhet. Az egyik amerikai egyetem több, mint 100 tanulmányt készített az érintésről, és jelentős hatásokra talált bizonyítékokat, így például a koraszülött babák gyorsabb növekedése, fájdalomcsillapítás, autoimmun betegség tüneteinek csökkenése, diabéteszes gyerekek cukorszintjének csökkenése, illetve rákos betegek javuló immunrendszere.
AZ ÖLELÉS STIMULÁLJA A CSECSEMŐMIRIGYET
Az ölelés erősíti az immunrendszert. A szegycsontra gyakorolt finom nyomás, és az érzelmi töltés, melyet ez hoz létre, aktiválja a hármas csakrát. Ez stimulálja a csecsemőmirigyet, ami a test fehérvérsejt-termelését szabályozza és tartja egyensúlyban, ami pedig minket tart egészségesen.
AZ ÖLELÉS SZAVAK NÉLKÜLI KOMMUNIKÁCIÓ
A kommunikáció majdnem 70%-a non-verbális, vagyis szavak nélkül zajlik. A testbeszédet akár egy gesztus alapján is lehet érteni, értelmezni, az öleléssel pedig kiválóan ki tudjuk fejezni magunkat szavak nélkül egy másik ember (vagy akár állat) felé. Az ölelésben nem csak, hogy érzik a szeretetünket, és hogy fontosak nekünk, hanem be is tudják fogadni annyira, hogy aztán tovább is adják másoknak. Érdemes kezdeményezni, akár többekkel is jót tehetünk így.
AZ ÖLELÉS ÉS AZ ÖNBIZALOM
Az ölelés különösen gyerekeknél növeli az önbizalmat. Az újszülötteknél a tapintás, érintés a legfontosabb érzékelés. A kisbaba először érintés alapján ismeri fel a szüleit. Születésünktől fogva a családunk érintései mutatják meg, hogy szeretnek és különlegesek vagyunk. Az önértékelés és a kora gyerekkorban szerzett tapintásos-érintéses megélések összefüggései felnőtt korunkban is mélyen beágyazottan vannak jelen az idegrendszerünkben. Anyától és Apától kapott gyerekkori ölelések, összesimulások sejtszinten maradnak meg, és a későbbi, felnőttkori ölelések szomatikus szinten ezt hívják elő. Ezért aztán az ölelések az önszeretetre való képességünkkel kapcsolnak össze.
AZ ÖLELÉS STIMULÁLJA A DOPAMINTERMELÉST
Minden amit mindenki csinál, összefügg a dopamintermeléssel. Az alacsony dopaminszint szerepet játszik a Parkinson-kór, illetve a depresszió és a többi hangulat-rendellenesség kialakulásában.
A dopamintól érezzük jól magunkat, és ettől függ a motiváció is.
Az ölelések hatására elindul a dopamintermelés. A dopaminreceptorokat célozza sok drog is, mint a kokain és az amfetamin.
A mai világban, ahol annyira erős az elkülönültség, a sokféle online eszköz is a dopaminreceptorokat süti ki. Telefon helyett sokkal jobbat teszünk magunkkal, ha minél többet ölelkezünk.
AZ ÖLELÉS STIMULÁLJA A SZEROTONINTERMELÉST
Amikor ölelkezünk, endorfin és szerotonin kerül a véráramba, jön velük az öröm érzése, csökken a fájdalom, a szomorúság, és csökken a szívproblémák esélye, segítenek a túlsúllyal, s még az életet is meghosszabbítják. Még amikor állatokat simogatunk, annak is nyugtató hatása van, és csökken bennünk a stressz. Ha sokáig ölelünk valakit, emelkedik a szerotoninszint, javul a hangulatunk és megjelenik a boldogságérzet.
AZ ÖLELÉS EGYENSÚLYBA HOZZA A PARASZIMPATIKUS RENDSZERT
Az ölelés egyensúlyba hozza az idegrendszert. A bőr apró, tojásformájú nyomásközpontokat tartalmaz, melyeket Pacini-testecskéknek hívnak; ezekkel érezzük az érintést, s a bolygóideg köti össze őket az aggyal. Az ölelést adó vagy kapó személy galvanikus bőrválasza azt mutatja, hogy a bőr vezetőképessége ilyenkor változik. A bőr hidratáltságában és elektromosságában mért hatás azt mutatja, hogy ilyenkor az idegrendszer kiegyensúlyozottabb állapotba kerül.
Öleljünk, ölelkezzünk tehát, szívből és minél többet…
(És a csókolózásról még nem is beszéltünk…)